TURNIEJ WARCABOWY W IMIELNIE

17 lutego 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowicach wzięli udział w Turnieju Warcabowym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Imielnie.  Drużyna z Dąbrowic broniła tytułu mistrzowskiego z zeszłego roku. Jednak ostatecznie  Gospodarze turnieju w tym roku nie pozwolili sobie odebrać zwycięstwa.
Nasz zespół w składzie: Malwina Rosiak, Dominik Tomalak i Jakub Tracz drużynowo zdobył drugie miejsce.
W indywidualnych rozgrywkach najlepiej wypadła Malwina Rosiak, zajmując trzecie miejsce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Warcaby to rodzaj gry planszowej (pokrewnej szachom ), która wedle źródeł historycznych zrodziła się prawdopodobnie w starożytnym Egipcie około 3000 lat p.n.e. pod nazwą - senet. Właściwie był to pierwowzór współczesnych odmian warcabów ponieważ ta gra ( jej układ, zasady i bierki ) ewaluowała w sposób ciągły. Z Egiptu warcaby przywędrowały do Europy – najpierw do jej południowej części ( Hiszpanii i Italii ) a następnie rozprzestrzeniły się na cały kontynent. W Walencji ( wschodnia Hiszpania ) w XVI w. została wydana pierwsza książka o warcabach, oczywiście po hiszpańsku.
W czasach współczesnych w warcaby gra się na całym niemal świecie a ilość wariantów tej gry w zależności od rozmiaru planszy, sposobu poruszania się oraz bicia bierek wynosi kilkanaście. Najpopularniejsze warianty to:
- warcaby polskie ( inaczej międzynarodowe )
- warcaby angielskie ( inaczej checkers )
- warcaby klasyczne
Zalet wynikających z gry w warcaby to m.in.
-zdolność do rywalizacji i logicznego myślenia,
-zdyscyplinowanie i strategia,
-ćwiczenia w utrzymywaniu porządku czy rozwijanie zdolności manualnych.