Spotkanie literackie

„Jestem szczęściarą! I to z wielu powodów..."  takimi słowami  w dniu 27 lipca 2017 roku pod honorowym patronatem Wójt Gminy Dąbrowice Doroty Dąbrowskiej rozpoczęło się spotkanie literackie z Panią Jolantą Cywińską współczesną polską pisarką.
Pani Jolanta gościła w naszej gminie  na zaproszenie Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych "Szansa" z Dąbrowic w ramach zadania publicznego "Aktywnie z kulturą i tradycją - dla Was, dla Nas....dla siebie".  Przyjechała do nas ze swoim mężem Krzysztofem, z którym wspólnie poprowadziła spotkanie literackie, które rozpoczęło się od przekazania informacji o tym, że rodzinne korzenie  Pani Cywińskiej wywodzą się z naszej gminy. Przedstawiła również dokumenty  z 1873 roku potwierdzające fakt, że Jej przodkowie urodzili się właśnie w gminie Dąbrowice.
Pani Cywińska jest Absolwentką Wydziału Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim oraz psychoterapii w Instytucie Psychologii Stosowanej w Warszawie. Pracowała w dzienniku "Nowy Świat", tygodniku "Antena" wydawanym przez TVP, dzienniku "Sztandar", "Życie Warszawy". Pracowała też w prasie kobiecej: "Naj", "Na żywo", "Świat kobiety". Współpracowała z miesięcznikami "Fokus", "Murator", oraz dodatkami branżowymi do "Rzeczypospolitej"
Pisarka swoją przygodę z twórczością literacką rozpoczęła w 2002 roku od książki pt. "Stracić głowę- 12 opowiadań". Jak sama mówi ,, stało się to po wyjściu za mąż i zmianie pracy na spokojniejszą". Podczas spotkania pisarka mówiła także o tym, że swoje książki opiera na zdarzeniach prawdziwych, które spotkały ją w życiu osobistym. Spotkanie było urozmaicone czytaniem fragmentów książek i  wymianą zdań prowadzoną z uczestnikami.
Autorka ciekawie opowiadała o swojej twórczości, zachęcała każdego do spróbowania opisania losów własnej rodziny, mówiąc "najtrudniej jest zacząć, ale jak się spróbuje, to z każdym zdaniem jest łatwiej". 
Spotkanie z pisarką Jolantą Cywińską przebiegające w miłej atmosferze przy kawie i słodkim poczęstunku było niezwykłym wydarzeniem w życiu naszych Mieszkańców, którzy po raz pierwszy na terenie Gminy  Dąbrowice mogli uczestniczyć w takim spotkaniu. Po zakończeniu spotkania uczestnicy mieli okazję zakupić książki oraz otrzymać specjalną dedykację z autografem pisarki.