Szczepimy się

Apel do kierowców

APEL DO KIEROWCÓW O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI I O OGRANICZENIE PRĘDKOŚCI JAZDY SZCZEGÓLNIE W REJONACH PÓL I LASÓW, GDZIE NIEBEZPIECZEŃSTWO NAGŁEGO POJAWIENIA SIĘ DZIKICH ZWIERZĄT NA DRODZE (ZWŁASZCZA POWIATOWYCH) JEST BARDZO DUŻE.

Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu, to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

 

Informacje, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

  • Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu – to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.

  • Zwracaj baczną uwagę na pobocza – mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.

  • Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

  • Widzisz zwierzę na drodze – użyj klaksonu.

  • Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach – za nim mogą podążać kolejne.

  • Dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny:

1. zjedź na pobocze,

2. włącz światła awaryjne

3. zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym

4. zawiadom Policję.

Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne!